A A A
  • Okolica Chaty
    Okolica Chaty

Okolica

Przesieka to niewielka miejscowość położona w centrum Karkonoszy, na północnym stoku Złotego Widoku (480-650m n.p.m), w dolinach Czerwienia, Podgórnej i Myi. Miejscowość powstała na początku XVII wieku jako leśna osada dla drwali i węglarzy. Następnie była prywatną własnością oficera cesarskiego J. Schwinghammera i wówczas właśnie przekształciła się w wieś posiadającą kuźnie, młyn i karczmę. Pod koniec XIX w. w związku z ogólnym wzrostem zainteresowania turystyką, Przesieka staje się popularnym miejscem wczasowym. Wtedy to powstała droga z Podgórzyna do Złotego Widoku oraz komunikacja tramwajowa pomiędzy Jelenią Górą a Podgórzynem. Pod koniec II wojny światowej Niemcy ukryli tutaj zrabowane w Warszawie obrazy Jana Matejki, dlatego też przez jakiś czas po wojnie miejscowość nazywała się Matejkowice.

Dzisiaj wieś słynie nie tylko z pięknych widoków i malowniczego położenia, ale również z atmosfery spokoju, wyjątkowej ciszy i swoistego odizolowania od otaczającego nas coraz częściej hałasu i codziennego gwaru. To właśnie cechy które przyciągają spragnionych spokoju turystów nie tylko z Dolnego Śląska ale równiez coraz cześciej gości z zagranicy. Swoisty klimat zapewniają również niewielkie góry porośnięte lasami i odgraniczające tę swoistą enklawę ciszy i spokoju od pobliskich miejscowości.

Z wielu punktów widokowych, jak np. "Złoty Widok" można podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską. Okolica zachęca do wędrówek i długich spacerów. Jednym z najbardziej popularnych tras jest szlak w kierunku Schroniska Odrodzenie i dalej np. Szklarska Poręba, Karpacz lub Szpindlerowy Młyn.

Ze względu na wspaniały krajobraz, w Przesiece często są organizowane plenery malarskie i fotograficzne. O atrakcyjności turystycznej miejscowości stanowi również bliskość wielu znanych zabytków.